Bakajsza András nyugállományú magyar-történelem szakos tanár, irodalmár honlapja
Bakajsza András nyugállományú magyar-történelem szakos tanár, irodalmár honlapja
BEJELENTKEZÉS
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
BAKAJSZA ANDRÁS
 
BAKAJSZA ANDRÁS EZÜST-KÉK VÉGTELEN ÖLBEY IRÉN KÖLTÉSZETE

Ezüst-kék végtelen (Ölbey-Irén költészete)

Bakajsza András

Összefoglaló

Felső-Szabolcsban a Rétköz két szemközti oldalán két Árpád-kori falu fekszik: Döge és Litke. Szentegyházaik harangjai nap mint nap átköszönnek egymásnak. Ölbey Irén szülötte-földje Döge. (1902)

Az enyém Fényeslitke. (1943) Itt élek ma is – immár nyugállományú magyar-történelem szakos tanár –, itt, ahol földmíves eleim a jó magot hagyták vetésnek, az ég madarainak pedig az ocsút.

Miután megkaptam a „kis független nyugalmat” sorsom intézőjétől, mindennapi foglalatosságom lett a magyar irodalom. A számadásom és a tartozásom a kiesebbik pátriámé most már.

Írásaim 1990 óta jelennek meg. Két kötetem is napvilágot látott, a Versek varázsa, harangok szólása (2000) és a Szépíróink dr. Béresért és Cseppjeiért c. esszém. (2003)

A legkedvesebb a harmadik (mint a mesében), az „ezüst-kék végtelen” Ölbey Irén költészete.

Olyan természetes volt, akárcsak a szólítás: megmenteni a mának és – aggódva írom le – a jövőnek Ölbey Irén már-már felejtődő költészetét.

 

"Ilyen a sors. Kalapál, ütlegel.

És, hogy mi vagy, ilyenkor válik el.

Ha hitvány kő vagy, hitvány kő maradsz.

De ha gyémánt vagy, briliáns leszel."

/Ölbey Irén/

Bakajsza András

Ölbey Irén

(Döge, 1902. december 27.– Döge, 1987. április 23.) író, költő, műfordító, tanítónő.

Kilencgyermekes család harmadik tagjaként született. Apja Ölbey Béla református főjegyző, anyja Pál Irén Jolán, Pál Lajos királyhelmeci ügyvéd lánya. Gyermekkorát Dögén és Királyhelmecen töltötte. 1916-ban a debreceni Svetits Intézetben folytatta tanulmányait. 1921-ben a debreceni tanítónőképzőben végzett, majd házi tanítóként dolgozott Ászáron és Pusztavacson egy intéző családjánál. 1923-ban tanítónői kinevezést kapott a nyírségi Napkoron, ahol öt évig maradt. Írásait az Élet című katolikus folyóirat jelentette meg. 1929-ben a Magyar Vasárnap (Falusi esték) szépirodalmi és társadalmi folyóirat fölfedezte verseit és még ugyanebben az évben az Új Idők szépirodalmi hetilap megjelentette Tégla és Szél című versét. A lapot kiadó Singer és Wolfner Irodalmi Intézet 1944-es megszűnéséig számos művét közölte, beleértve első verses könyvét, a Senki szigetét. Ezt követően alkotói pályája az Új Időkhöz kötődött elsődlegesen, egészen 1944. évi megszűnéséig, 1935-ben a pestszenterzsébeti Apponyi utcai állami elemi iskolába kerül. Ekkoriban sorra jelentek meg meséi, meseregényei.

 

 
SZÉPÍRÓINK DR. BÉRESÉRT ÉS CSEPPJEIÉRT

Dr Béres József 90.éves emlékünnepség

Dr Béres Józsefnek e kép jelképezte a Tiszát (Fényeslitkei Tiszapart).

E kép Dr. Béres Józsefnek adományozta (Sipos Attila a kép alkotója)

 
SZÜLŐFÖLDEM FÉNYESLITKE KÖNYV

 
SZÜLŐFÖLDEM FÉNYESLITKE IRÁSOK
 
ZARÁNDOKIDŐ

Kötetbemutató a Bessenyei Társaság évzáró társas összejövetelén

Hagyományos, vendéglátással egybekötött évzáró társas összejövetelt tart a Bessenyei Társaság december 12-én  16.30 órától. A találkozón Bakajsza András is bemutatja Zarándokidő című kötetét. 

 

 
MÁRIAPÓCS KÉPRIPORT SIPOS ATTILA

 
A SZÓ IZE

Bakajsza András könyvbemutató

Bakajsza András irodalmár A szó íze című esszés- és tanulmánykötetével ismerkedhetnek meg, akik október 13-án, szerdán ellátogatnak a tuzséri könyvtárba. A 17 órakor kezdődő eseményen Marczinkó István, a Béres József TIT Egyesület elnöke köszönti a közönséget és mutatja be a könyvet

 
A SZÓ IZE
 
OLDAL LÁTOGATÓK FÖLDGÖMBBEL
 
CZÓBEL MILKA

 
VERSEK VARÁZS,HARANGOK SZÓLÁSA

 
VALLOMÁSOK A TISZÁRÓL

Élménybeszámoló a Tiszáról

A rendezvény meghívott vendégei között jelen volt Bodnár István költő, író, újságíró; Bakajsza András irodalomtörténész és Balogh Géza író, újságíró is, akik szívesen osztották meg a hallgatósággal azokat a legkedvesebb élményeiket, amelyek a Tiszához fűződnek. A közös éneklést – amelyben a Nyíregyházi Hölgykoszorú tagjai is közreműködtek – Ignácz Lászlóné terelte mederbe. A sok szép dal mellett különféle verses és prózai művek is elhangoztak még a folyóról, ezeket Illyés Péter előadóművész szólaltatta meg.A rendezvényt egy kellemes hajóút zárta, melynek során a Jándi-szigetet is megtekinthették a jelenlévők.

Hálával és köszönettel adóztak a lehetőségért, hiszen nincs annál nagyobb élmény, amikor a víz tetején ringatózva tapasztalható meg, mi mindent is súg a Tisza a rajta utazók fülébe. – KM/Nádasi Zoltán –

 

 
BESSENYEI ALMANACH

A Bessenyei Almanach 2016 szerzői

Bakajsza András tanár

Dr. Bánszki István irodalomtörténész, alapító elnök

Belinszky Etelka tanár

Bodnár István újságíró, költő

Czimbula Novák Ibolya szervezési és ellenőrzési vezető, költő

Dr. Csermely Tibor tanár, közíró

Dr. Dolinay Tamás főorvos, közíró

Fehér József, a Kazinczy Társaság elnöke

Kertész Tünde Fruzsina történész

Komiszár Dénes történész

Kujbusné dr. Mecsei Éva PhD levéltárigazgató

Dr. Kührner Éva PhD főkönyvtáros, főiskolai docens

Dr. Sallai József főiskolai docens

Dr. Sonnevend Pét er PhD főiskolai tanár, könyvtárigazgató

Dr. Ulrich Attila PhD történész, alpolgármester

Vengrinyák János költő

 

Ajánlás

A Bessenyei Almanach 2016-os kötetét tartja kezében az olvasó.

Az elmúlt év a hagyományok ápolása mellett a megújulás jegyében is telt, hiszen a tagság új elnökséget választott. Az új elnökség tagjai között vannak tapasztalt, régi bessenyeisek, és képviselteti magát az újabb generáció is. Az elnökség szándéka továbbra is a Bessenyei-hagyományok ápolása, valamint a megyében élő, irodalommal és tudományokkal foglalkozó személyek munkásságának a megismertetése. Emellett igyekszünk jó kapcsolatokat ápolni a város és megye hasonló profilú civil szervezeteivel. Így sor került már közös rendezvényre a Kodály Társasággal a Koronában és a Keresztény Értelmiségiek Szövetségével a

Hittudományi Főiskolán.

Az elmúlt év társasági programjait, egyéb eseményeit a régi és új elnökség közösen szervezte. Ezek keretében számos irodalmi és történelmi tárgyú előadás hangzott el. Megismerhettük Rákos Sándor öregkori költészetét, hallhattunk Bessenyei és Kazinczy kapcsolatáról, a szabadkőműves Popini Albertről, és bepillanthattunk a Belohorszky család életébe. Megemlékeztünk az 1956-os forradalom 60. évfordulójáról, és hallgattunk előadást az első világháború centenáriuma alkalmából. A tagtársaink nevével fémjelzett,

Tiszaszentmárton község történetét feldolgozó kötetet és a Szent Márton-emlékév alkalmából kiadott emlékező füzetet kötetbemutatókon ismerhettük meg. Nagy sikerrel mutatkozott be a Társaságunk kiadásában megjelent Nemesi és Polgári Füzetek első száma, mely genealógiai kutatásoknak teremtett fórumot.

Reméljük, az elsőt hamarosan újabb kötet követi. Örömmel emlékeztünk a Kodály Társasággal közösen egy 90 évvel ezelőtti évfordulóra, az 1926. novemberi Kodály-estre, melynek szervezője akkor a Bessenyei Kör volt.

A 2016 folyamán elhangzott előadások többségének szövege szerkesztett formában olvasható a kötetben. Ezek mellett azonban most is lehetőséget adunk tagjaink számára irodalmi munkásságuk bemutatására s a jeles eseményeken elhangzott beszédek szövegének közzétételére. Almanachunk egy új rovattal bővül. A

„Hírek” rovatban tudósítunk azokról az eseményekről, melyek az év során Társaságunkban és Társaságunk tagjaival történtek.

Jó szívvel ajánljuk kötetünket mindazoknak, akik követni szeretnék e nagy múltú társaság életének eseményeit, és érdeklődnek Nyíregyháza és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye irodalma, helytörténete iránt, és szívesen ápolják névadónk, Bessenyei György kultuszát.

 

Kührner Éva

elnök

 

 
LEGKEDVESEBB FOLYÓNK- A TISZA- VERSEKBEN- KÉPEKBEN
 
3D-s képek Fényeslitkéről

 
KATÓLIKUS TEMPLOM BELSŐ PANORÁMA MONTÁZS

 
Szülőföldem Fényeslitke könyv képanyaga
 
Ölbey Irén tanítónő, költő és műfordító

Ölbey Irén tanítónő, költő és műfordító

Különösen nehéz sorsa volt annak az Ölbey Irénnek, akinek irodalmi munkássága és egyéni példamutatása még napjainkban sem válhatott széles körben ismertté, miközben a XX. századi magyar szépirodalmának-katolikus költészetének egyik jelentős alakja, művei több tízezer példányszámban kerültek kiadásra. Munkássága lassan feledésbe merült, határozott és rendíthetetlen keresztény hite miatt nem kapta meg azt az elismerést, amely őt megilletné, a kommunizmus áldozata. A vörös-sztálinista diktatúra kiépítésének időszakában, majd az 1956-os forradalom idején is egyértelműen, nagy nyilvánosság előtt tett hitet a szabadság és a demokratikus értékek mellett, igyekezett fellépni a kommunista hatalom túlkapásaival szemben. A kommunista diktatúra időszakában megbélyegezték, „irodalmi hullának”, „hírhedt alaknak”, „Horthy-bérencnek”, „Mindszenty-tollnoknak” nevezték, állásától, szinte minden jövedelmétől megfosztották. Emiatt 1949-től szülőfalujában, rendkívül szegényes körülmények között, elszigetelten élt, művészetében erősen megnyilvánult mély vallásos meggyőződése, ezért műveinek jelentős részét csak egyházi fenntartásban működő szépirodalmi lapokban hellyel-közel publikálhatták. Miközben munkásságának értékét jól jelzi az, hogy versei és gyermekek részére íródott prózai alkotásai megjelentek előbb az Élet, a Nyugat, az Új Idők, majd az Új Ember, a Katolikus Szó, a Vigília elnevezésű folyóiratokban is, később a „gulyáskommunizmus” utolsó időszakában a Dörmögő Dömötör, Kisdobos és Kelet-Magyarország hasábjain közlik meséit és verseit.kép!!!!!!!!!!!
   A Szabolcs vármegyei Dögén született 1902. december 27-én. Apja Ölbey Béla, a falu főjegyzője. [Apai ősei református lelkészek.] Anyja Pál Irén Jolán, királyhelmeci ügyvéd lánya. [Római katolikus.] Tizennégy gyereket hoz világra. kilenc fiút, öt lányt, Irén a harmadik, aki a gyermekkorát itt és Királyhelmecen töltötte, mert 1904-ben Pál Lajos helmeci nagyapa veszi magához s neveli évekig, itt végzi el a négy elemit. A természet szépségére itt nyílik rá szeme a virágos és gyümölcsöskertben s a szőlőhegyen. A nyarakat szabolcsi szülőfalujában tölti. Az első polgárit magánúton végzi, majd Cinkotán folytatja, a jegyzőgyerekek ingyenes iskolájában. Harmadikos, mikor meghal a szeretett nagyapa. Majd 1916- 1921-ben elvégezte a tanítóképzőt Debrecenben a Svetits Intézetben, az iskolanővérek tanítóképzőjében. Kitűnő tanuló. Lapot szerkeszt, verseket, novellákat ír. Festő vagy orvos szeretne lenni.  A tanítóképző elvégzése után egy ideig állástalan, a szülőfalujában él.

Szabolcsi táj

Topáz reggel, Most csodállak
óh tündöklő szabolcsi táj,
a bánatod szívemig árad,
ez a szépség már szinte fáj.

Tűz szövi át a fáklyás fákat,
nagy, pogány papok ők. Madár
zeng trillázva. Messze a fáradt
dombos úgy ég, mint tejopál.

A tarlókon legel a csorda,
így legel már ezer év óta.
Mint dárda, torony szúr az égbe.

Óh szent e vidék árvasága,
ősi föld ez, szűz áldott, drága,
Szabolcs vezér dús öröksége.

Nevelőnői állást vállal előbb a Komárom megyei Ászáron és Pusztavacson [Pest megye] egy intéző családjánál. Meghal a családfenntartó édesapa 1923-ban ötven évesen. Ölbey Irén megkapja tanítónői kinevezését a nyírségi Napkorra. Öt évet tölt a szegény faluban, szegény iskolában, ahová télen - megfelelő öltözet híján - nem járhatnak a legelesettebbek. Írásait az Élet katolikus folyóirathoz küldi. Tüdőbetegségét a debreceni szanatóriumban kezelik fél évig. Majd 1928-ban az egészsége érdekében áthelyezik a klimatikus fekvésű Pilisszentkeresztre, hogy segítsen nehéz helyzetű családján, két kisebb testvérére visel gondot. A Magyar Vasárnap [Falusi esték] szépirodalmi és társadalmi folyóirat fölfedezi verseit 1929-ben és ugyanebben az évben a tekintélyes Új Idők megjelenteti „Tégla és Szél” című versét. Ezt követően alkotói pályája az Új Időkhöz kötődik elsődlegesen, egészen 1944-es évi megszűnéséig. Első verses könyvét, a Senki szigetét 1931-ben a Singer és Wolfner Irodalmi Intézet, a fentebb említett folyóirat kiadója jelenteti meg. Szentkereszten kezdődik költői-baráti kapcsolata a Nyugathoz is kötődő, többszörös Baumgarten-díjas Erdélyi Józseffel. Erdélyi szenvedélyes plebejussága elmélyíti Ölbey Irén szociális érzékenységét és igazságkeresését.  Az én falum - a Szerkesztő Úrnak címzett - szociográfiai cikke 1932-ben az Új Időkben vihart kavar. Áthelyezéssel fenyegetik s ő is kéri áthelyezését, 1935-ben a pestszenterzsébeti Apponyi utcai állami elemi iskolához kerül. A pesti években jelentkezik mesékkel, meseregényekkel. Ezek a Gyermekbokrétában, és Benedek Elek majd Pósa Lajos főszerkesztette  „Az én újságom”-ban látnak napvilágot. Meséi a Magyar Rádióban is sikert aratnak. A beérés éve 1937-ben lett, „Szeptemberi láz” verseskötete elismerést kelt a fővárosi folyóiratok, így a Nyugat könyvismertető rovatában is 1938-ban, majd 1939 karácsonyára megjelenik a Magyar tündérmesék. Ugyanekkor a Krisztus: A Megváltó életét, kínhalálát és feltámadását versekbe foglalta Ölbey Irén [a könyvet Albrecht Dürrer fametszetei illusztrálják].  Ezüst dob - újabb verseskötete 1941-ben jelenik meg, a záró darabja az Énekek éneke című bibliai könyv verses átköltése, majd 1942 –ben a „Tarka versek” hagyja el a nyomdát, 1943-ban a MIÉME gondozásában lát napvilágot az „Itt kell maradnod” verseskönyv.

A boldogság

A boldogság színes szivárvány.
Csak mosolyog, csak integet.
Utána nyúl a lélek árván
S elérni nem lehet.


Tanítónői nyugdíjazását kéri húszévi tanítás után 1944-ben, majd a Magyar Lányok és az Én Újságom szerkesztője, ekkor áprilisban Budapest amerikai-angolszász bombázása után a „Bombatámadás” című verset a háborús cenzúra betiltja. Az orosz ostrom alatt nyolc hetet tölt pincében, majd 1945-47 között a szovjet megszállás és a fokozódó kommunista nyomás alatt jórészt francia műfordításokból él, az Új Ember katolikus lap közli legtöbbjét. A Szent István Társulat ekkor  jelenteti meg a „Hét arany krajcár” mesegyűjteményt. A fehér varázsló [Kis regény az óceáni szigetvilág életéből] 1948-ban, Ferences világmisszió. Ekkorra már totális kommunista diktatúra dúl hazánkban, kizárják a Magyar Írók Szövetségéből, a központi pártlap, a Szabad Nép december 9-i számában aljas és nemtelen vádakkal befeketítik, ellehetetlenítik, kettétörik írói pályáját. Ezután 1949-ben már minden közlési lehetőség nélkül maradt, ugyanekkor csekély nyugdíjából nem tud megélni. Hazakényszerül, a családja hazahívja a szülőfaluba, a nagy szegénységbe, szűk lakásukba. Meghal édesanyja 1954-ben, műveit a katolikus kiadványok közlik csupán, óvatos mértékben [Új Ember, Katolikus Szó, Vigília]. Kétszáznyolcvan forintnyi nyugdíjából s némi tiszteletdíjból ketten élnek a beteg testvérével.

Az én anyám

Az én anyám csak tekintetes asszony,
Még nem is nagyságos. De a szíve
Napként ragyog. S családja kis körét
Arany szíve arannyal hinti be.

Reggeltől estig megállása sincs
Mindig dolgozik. Olyan egyszerű
Évek óta nem vett már új ruhát:
Ámde a szíve drága hegedű.

Szíve szépszavú, szelíd hegedű,
A szíve meleg napfényt muzsikál;
Szívéből egyre zeng a szeretet,
Szívéből egyre zeng a napsugár.

Nincs annál szebb, s mélyebb muzsika,
Mint az ő forró, nagy szeretete:
Aggodalommal, gonddal, gyötrelemmel,
Könnyel van minden akkordja tele.

Az a biztató, féltő muzsika
- A lelkem hallja, s érzem és tudom -
Mindig velem jár, mindig kísér engem,
A köves, rögös, bús életúton.

Érzem s tudom: óv véd, félt az anyám.
Mert gyermekeiért él egyedül.
Minden kis búnk nagy fájdalom neki,
S akkor örül, ha velünk örül.

Lelkéből azért másnak is jut. Isten
Talán annak megmondhatója csak:
Befőttet, mézet, néhány fillért, jó szót,
Vigaszt még hány rászorulónak ad....

Az én anyám csak tekintetes asszony.
De még dús király-asszony sem lehet
Őnála jobb őnála gazdagabb,
Mártírabb, hősebb, szentebb, nemesebb.

Az 1956 forradalom vérbetiprása után az önkényuralom újfent hallgatásra kényszeríti. Csak az enyhülés kezdetekor, 1965-ben Kelet-Magyarországon, ahol él, merik újból elismerni írói érdemeit. A debreceni Alföld folyóiratban két szép verse olvasható. A nyíregyházi rádió Irodalmi Képeskönyvében Margócsy József, a Bessenyei György Tanárképző Főiskola Irodalmi Tanszékének docense mutatja be a hallgatóknak. Elhangzik három Ölbey-vers, közöttük a „Szeressetek”. Nevével találkozhatunk a Dörmögő Dömötör, a Kisdobos, a Kelet-Magyarország hasábjain. A kisvárdai könyvtárban megrendezik első itthoni író-olvasó találkozóját október 15-én. Margócsy József, a főiskola irodalmi tanszékvezetője mutatta be az írónőt. [Ezt az örvendetes eseményt megörökíti a kisvárdai Maklári Béla amatőrfilmje.]
Ö bátorította Széles Évát a szakdolgozatra, mire raportra rendelte a főiskola MSZMP-párttitkára. A kádári időszámítás tízedik éve tájt nyomozók vizslattak Széles Éva lakásán, hogy ráijesszenek s eltántorítsák „reakciós, klerikális, ellenforradalmi” vádakkal illetett. írónőtől. A szakdolgozatát - mint „bűnjelet” - diadalmasan lefoglalták, akárcsak az 56-os forradalmárokat lelkesítő versét. Ezt követően eligazították a dögei „elvtársakat”. Huszonhat év után válogatott verseinek kötete jelenik meg - Amerikában: A szépség kertje, 1969-ben, majd 1970-ben „Az ezüst bárányok” [Két meseregény] a Móra Kiadónál 12.200 példányban lát napvilágot. „Patti Peti” [Két meseregény] 1973-ban  21.000 példányban jelent meg, majd 1977-ben a „Félszáz mai mese”. Válogatta  és szlovák nyelvre fordította Sarkady Mária,  Kassa. Csoda az óvodában megjelenik az 1982-es évben [24 magyar író 31 új meséje] köztük Ölbey Iréné: Az elvarázsolt vár. „A béke győzelem” címen az utolsó Ölbey-verseskönyv [válogatás] az Ecclesia kiadó kiadásában 4.000 példányban jut el a versszeretőkhöz. E könyvről megemlékezik az Egyesült Államokban kiadott „Katolikus Magyarok Vasárnapja” újság is, Könnyű László recenziójában. „ Mivel a zseniális költőnő verseskötetét az óhazai kőszívű cenzúra nem engedélyezte, 1970-ben saját költségemen adtam ki Amerikában Szépség kertje címmel száz versét. Ismét 12 esztendőnek, a megszállástól pedig 37-nek kellett elmúlnia, míg a közben agyvérzésben félig megbénult öreg írónőnek verseskötete jelenhetett meg Magyarországon. De hogyan? A cenzúra alaposan meghúzta a kis kötetet. Már a békebizottság propagandát csinált a címvers kiválasztásával. Jórészt azokat a kegyességi verseket vették fel, amelyek a kereszt című békelapban jelentek meg. Egyes dedikációkat kihagytak, és ezzel a szerző szándékait meghamisították. A válogatott kötetből kihagyták a költőnő legszebb verseit: Alkony a Balatonnál, Balassa Bálint tavaszi éneke, Madárfütty, Magyarságom, Eminens, Robinson, Vallomás önmagamról stb. Az általam a budapesti Szerzői Jogvédő Irodától megvásárolt közlési jog és copyright ellenére az Ecclesia elfelejtett tőlem engedélyt kérni a Szépség Kertjéből átvett Ölbey-fénykép és versek közlésére, vagy legalábbis a civilizált szokás szerint a forrást megjelölni és megköszönni. A békebizottság minden manipulációja ellenére a szűrőn átcsúsztak olyan szép versek, mint Mosok, Búcsúsok, Könyörgés tiszta életért, az idilli Vadvirág, Anyám verseimet olvassa, Örök élet, Örök búcsúsok stb. Már ezekért is érdemes beszerezni Ölbeynek ezen új versesbokrétáját.”  

Keserű ima

Kinek adod a sóhajtásomat
S a nótás kedvemet,
Ha mint egy hangyát morzsol szerte most
Hatalmas tenyered?
 
S a sok meg nem írt könnyes dalomat
Uram hová teszed?
Ki álmodja az álmaim tovább,
Ha majd már nem leszek?
 
S hova lesznek-mondd-lelkemből a nagy
Súlyos, bús bánatok.
S helyettem sírni, sírni majd ki fog
Uram, ha meghalok?
 
S belőlem kiknek osztod szét a halk
Pajzán, szép örömöt.
Ha életem kis ifjú sudarát
Most derékon töröd?
 
Ha két szememnek árva mécsese
Többé már nem ragyog,
A még le nem élt éveim sorát
Uram,kinek adod?


A nyolcvanas években a sógornője a gondozója, Ölbey Árpádné [Tóth Eleonóra] kertes házában él, betegen. Elhunyt 1987. ápr. 23-án, fiatalon elhalt testvérei sírjába temetik római katolikus szertartás szerint. Halála után az „Újember” katolikus hetilapban Szeghalmi  Elemér búcsúztatta. A nekrológban kiemelte, hogy : „Bölcsessége a hit, remény es szeretet művelésen, megélésen alapul, a kinyíló hit tavaszi rügyre emlékeztető szépséges a »fényben égő szeretet« ereje réven, az Úr iránti »alázat felvonóin«  kíván eljutni végső céljához: az Isten országába. Ölbey Íren, mint prózaira is jelentős műveket irt; meséi mellett időszerű prózai cikkekkel is jelentkezett, különösen az Új Ember első évfolyamaiban. Melyen hívő lelkivilágával, verseinek a keresztény egzisztenciát nemes lírává oldó árnyaltságával hosszú időre beírta nevet katolikus szellemű irodalmunkba. Verseit, a műveiből kisugárzó transzcendentális vágyódást és tiszta humánumot meg sokáig nélkülözni fogjuk katolikus lapjaink hasábjain”.

Számvetés

Nagy gazdagság vagy nem dalolt
soha szegény szívemben,
csak a nap volt az enyém s csak a hold
s pár rím muzsikalt bennem.
Mert akiket szerettem en,
ezerszer kifoszthattak,
így voltam mindig holt-szegény,
mégis tündöklő gazdag.
S így állok en meg nincstelen,
hétrongyos balga Lázár,
arany palástban, fényesen
a Mennyek kapujánál.


 
Ölbey Irén önálló művei
 
Senki szigete, versek, Bp., 1931. Singer és Wolfner Irodalmi Intézet RT.
Szeptemberi láz, versek, Bp., 1937. Singer és Wolfner Irodalmi Intézet RT.
Karácsonyfadíszítés a mennyországban, Bp., 1937.
Magyar tündérmesék, Bp., 1939. Singer és Wolfner Irodalmi Intézet RT.
Krisztus A Megváltó életét, kínhalálát és feltámadását versekbe foglalta Ölbey Irén, Bp., 1939. Singer és Wolfner Irodalmi Intézet RT.
Az arany tulipán, mesék, Bp., 1940. Singer és Wolfner Irodalmi Intézet RT.
Az ezüst furulya, mesék, Bp., 1940. Singer és Wolfner Irodalmi Intézet RT.
Ezüst dob, versek, Bp., 1941. Singer és Wolfner Irodalmi Intézet RT.
A csillagszemű királyfi, mesék, Bp., 1941. Singer és Wolfner Irodalmi Intézet
Tarka versek gyermekeknek: köszöntők, hazafias versek, alkalmi költemények gyermekek számára, Bp., 1942. Singer és Wolfner Irodalmi Intézet RT.
Itt kell maradnod, versek, Bp., 1943. Magyar Irodalom és Művészetpártoló Egyesület
Két nemes apród, regény, Bp., 1944. Magyar Népművelők Társasága
Hét arany krajcár, mesegyűjtemény, Bp., 1947. Szent István Társulat
A fehér varázsló, kisregény, Bp., 1948. Ferences Világmissziók
A szépség kertje, versek, St. Louis, 1969. Amerikai Magyar Szemle
Az ezüstbárányok; Hahota király legkisebb fia, két meseregény, Bp., 1970. Móra Könyvkiadó
Patti Peti, két meseregény, Bp., 1973. Móra Könyvkiadó
A béke győzelem, válogatott versek, Bp., 1982. Ecclesia
 
Ölbey Irén művei antológiákban
 
Tizenöt éve, verses gyűjtemény, összeáll. Torma Sándor, Cegléd, 1934.
Katolikus versek, szerkesztette Alszeghy Zsolt, Kállay Miklós, Bp., 1933.
Rózsákért. Szavalókönyv a katolikus Költészet java termékeiből, összeáll. Tordai Ányos, Bp., 1935. Szent István Társulat
Új Nagymagyarországért! Egyetemes szavalókönyv, bevezető. Pekár Gyula, Bp., 1936.
Az árvák napja: beszédek, költemények, énekek, dalok az árvanap rendezéséhez, összeáll. H. Fekete Péter, Bp., 1938. Országos Református Szeretetszövetség
Az édesanya a magyar költészetben. Anyák napjára, összeáll. H. Fekete Péter, Bp., 1940. Országos Református Szeretetszövetség
Huszonöt elbeszélés, Bp., 1940. Stádium
Magyar asszonyok versei. A Pátria Írónők költeményeiből, összeáll. Saághy Zórád Eta, Vándoryné Kövér Ibolya, Bp., 1941. Palladis
Tanítónők és költők bokrétája, gyűjt. Kiss József, Könnyű László, 1-3 köt. Jászberény, 1941-42. Magyar Tanítók Művészköre.
Családért, hazáért, versek, Bp., 1943. Actio Catholica Országos Elnöksége
Ötven év. A Magyar Lányok albuma. 1894-1944 legszebb ifjúsági elbeszélései, szerk. Tutsek Anna, Bp., 1943. Új Idők
Félszáz mai mese, Kassa, 1977. Válogatta éss szlovák nyelvre fordította Sarkady Mária.
Csoda az óvodában: 24 magyar író 31 új meséje, Bp., 1982. RTV-Minerva
Mégis tavasz, szerk. Kondor Jenő. Nyíregyháza, 1996. Egregia Kiadó

 
Forrás: Bakajsza András: „Ezüst-kék végtelen” Ölbey Irén költészete, Örökségünk Könyvkiadó Kft., Nyíregyháza 2010; Katolikus Lexikon, a dögei „Ölbey Irén” Általános Iskola honlapja, Újember hetilap, Katolikus Magyarok Vasárnapja[USA] 1983;Új Idők 1935, 1943.

Összeállította –cspb–

 

 
NAPTÁR
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
SZÁMLÁLÓ
Indulás: 2021-11-19
 
EGÉSZ OLDAL FORDITÓ+NÉVNAPTÁR
 

 
BAKAJSZA ANDRÁS TÖRTÉNETE

Bakajsza András magyar-történelem szakos tanár, irodalmár.

Pályarajz

Fényeslitkén születtem 1943-ban, Néhány évet leszámítva ez a felső-Tisza-vidéki falu a lakóhelyem.

Középfokú tanulmányaimat a kisvárdai Bessenyei György Gimnáziumban,

a felsőfokút a debreceni Kossuth Lajos Tudomány-egyetem magyar-történelem szakán végeztem.

Tanítottam a Mándoki, majd a kisvárdai Bessenyei Gimnáziumban,

valamint a Szent László Egyházi Középiskolában.

Magyar-történelem szakot harmincnyolc esztendeig tanítottam, nyugállományba 2005-ben kerültem.

Írásaim 1990 óta jelennek meg, jórészt a Kelet-Ma-gyarországban, a Pedagógiai Műhelyben, a Partium, a Szabolcs-Szatmár-Beregi Szemlében, római és görög-katolikus, református vallási kiadványokban, újságokban stb.

Az ezredfordulón könyvben is, Versek varázsa, haran-gok szólása címen, ajánlót dr. Bitskey István irodalom-professzor írt hozzá,

2003-ban félszáz oldalas tanulmányom látott napvilá-got a Szépíróink dr. Béresért és cseppjeiért, Csoóri Sándor ajánlásával.

2010-ben „ezüst-kék végtelen” Ölbey Irén költészete c. monográfiám dr. Antal Attila főiskolai tanár előszavá-val.

Három év múlva a Szülőfalum Fényeslitke falumonog-ráfia Mártha Mihály Tibor előszavával, Néző István és dr. Szilágyi László lektorálásával.

A Rákos Sándor Nyírsége szöveggyűjtemény két kísérő tanulmánnyal a 2016. év termése, Szentföldi utamat örökítette meg a Zarándokidő anno Domini 2019, amihez Fazekas István költő, drámaköltő, műfordító írt ajánlást. 

2021-ben pedig a félszáz verselemzést tartalmazó A szó íze esszé és tanulmánykötetem dr. Nagy Éva docens lektorálásban és Hitvallás-lélektár című bevezetésével. A kiadási költségeket a Fényeslitkén épülő East-West Intermodális Logisztikai Zrt. fedezte. Köszönet érte és mindegyik támogatómnak.

Te Deum laudemas, Téged Isten dicsérünk…hálaadó himnusz szólal meg bennem, hogy eddig még nem vallottam szégyent, mert teljesült a vágyam, amit Arany János az Epilógus-ban úgy fogalmazott meg „Munkás, vidám öregséget/Hol mit kezdtem, abban véget…”

A vidámság ugyan gyérül, meg-megfogyatkozik ősz és tavasz között, esteledőben, a versek varázsa azonban tovább kísér és vigasztalást nyújt.

Hasznos elmélyülést minden kedves ismeret és ismeretlen olvasómnak!

Fényeslitke, 2021. december 2.

 
2009. MAGYAR NYELV ÉVE. KÉPRIPORT.

 
DR. BALÁZS GÉZA ÉS MINYA KÁROLY KETTESNYELVÜNK, KISVÁRDA

Kettesnyelvünk

Megjelent Minya Károllyal közös könyvünk: a Kettesnyelvünk, a Magyar Nemzet Magazinban évek óta közölt anyagainkból 100 válogatott írás. Hogy miért a cím, elárulja az első fejezet. Valamikor 1986-ban kezdődött, amikor Rácz Endre megkért, hogy írjak az Anyanyelvünk rovat számára. Engem is meglepett, hogy az idők folyamán mennyi írás gyűlt össze (holott elvileg havonta csak egyszer szerepelek). Az is meglepett, hogy az írások többnyire mennyire frissek maradtak: szitu, mizu, kütyü, shuszter shop, ismizés, mutyi, dubajozás, celeb, tojáséj… Neologizmusok, pragmatikai és esztétikai kérdések, nyelvtörténeti és grammatikai magyarázatok… Bemutattuk az első nyelvésztáborban, Sátoraljaújhelyen, a Kazinczy Múzeumban. Pusztay János ezt küldte fülszövegnek: “Az anyanyelv akár a csiszolatlan gyémánt, amelyben benne rejlik a csodálatos, egyedi ékszer, de az értéktelen kő is. Rajtunk áll, mi lesz belőle”.

 

 
DR. BALÁZS GÉZA – TISZAKÖNYÖK EGYESÜLET VENDÉGE

 
TISZAKÖNYÖK TÜKRE

 
SÓSTÓI MÚZEUMFALU

 
TÁRSOLDALAK LINKJEI
 
KEDVES LINKJEIM
 
XVI. TAVASZI TÁRLAT ( EKKM. )

 
BARÁTI TALÁLKOZÓK

Találkoztam viszont a Tisza-szerelmeseivel is, akik a jó levegőért, az érintetlen természetért, az evezés, homokpadokon heverés, az úszás gyönyörűségéért jönnek a Tisza-túrára. Akik persze megkóstolják a szatmárit, fölhajtanak egy-egy hosszúlépést, de valójában a természettel, a történelmi és irodalmi emlékekkel, a túratársakkal ismerkedni, vagy egyszerűen csak beszélgetni, esetleg hallgatni, elmerengni jönnek. Ők az igazi turisták, akik szeretnék megőrizni a Tisza szépségét. Ők hozzák el gyermekeiket is. Már sok embert csábítottam a Tiszához, jövőre még többen leszünk. Tehát jövőre a Túr-túrával tetézett Tisza-túra vár ránk, amely biztosan nem lesz tortúra! Legföljebb: bortúra.

 

Balázs Géza


2014. március 1-én meglepetés születésnapi eseményen vettünk részt Bernáth Józsefné születésnapi összejövetelén gyermekei szervezésében.

 
MÉDIA MEGJELENÉS ( BAKAJSZA ANDRÁS)
 
A NYELVMŰVELŐK ÍRÁSAI HATÁRTALANÚL
 
MÉDIA LINKEK BAKAJSZA ANDRÁS
 
BAKAJSZA A/ MÉDIA CIKKEI
 
MAGYAR NYELV ÉVE 2009 KIADVÁNY (A3—48 OLDAL)
 
ÍRÓK- KÖLTŐK SZEIFRIED ZOLTÁN GRAFIKÁI 2009.

 
MAGYAR NYELV ÉVE

 
TISZAI MONTÁZSOK

 
DR. VITÉZ BÉRES JÓZSEF TEMETÉSE

 
A NYELVMŰVELŐK ÍRÁSAI
 
IRÁSOK- CIKKEK
 
EKKM ELSŐ KISVÁRDAI KÉPZŐMŰVÉSZETI MŰHELY

 
IDŐJÁRÁS
Felhőkép Hőtérkép Széltérkép
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!