Bakajsza András nyugállományú magyar-történelem szakos tanár, irodalmár honlapja
Bakajsza András nyugállományú magyar-történelem szakos tanár, irodalmár honlapja
BEJELENTKEZÉS
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
BAKAJSZA ANDRÁS
 
BAKAJSZA ANDRÁS EZÜST-KÉK VÉGTELEN ÖLBEY IRÉN KÖLTÉSZETE

Ezüst-kék végtelen (Ölbey-Irén költészete)

Bakajsza András

Összefoglaló

Felső-Szabolcsban a Rétköz két szemközti oldalán két Árpád-kori falu fekszik: Döge és Litke. Szentegyházaik harangjai nap mint nap átköszönnek egymásnak. Ölbey Irén szülötte-földje Döge. (1902)

Az enyém Fényeslitke. (1943) Itt élek ma is – immár nyugállományú magyar-történelem szakos tanár –, itt, ahol földmíves eleim a jó magot hagyták vetésnek, az ég madarainak pedig az ocsút.

Miután megkaptam a „kis független nyugalmat” sorsom intézőjétől, mindennapi foglalatosságom lett a magyar irodalom. A számadásom és a tartozásom a kiesebbik pátriámé most már.

Írásaim 1990 óta jelennek meg. Két kötetem is napvilágot látott, a Versek varázsa, harangok szólása (2000) és a Szépíróink dr. Béresért és Cseppjeiért c. esszém. (2003)

A legkedvesebb a harmadik (mint a mesében), az „ezüst-kék végtelen” Ölbey Irén költészete.

Olyan természetes volt, akárcsak a szólítás: megmenteni a mának és – aggódva írom le – a jövőnek Ölbey Irén már-már felejtődő költészetét.

 

"Ilyen a sors. Kalapál, ütlegel.

És, hogy mi vagy, ilyenkor válik el.

Ha hitvány kő vagy, hitvány kő maradsz.

De ha gyémánt vagy, briliáns leszel."

/Ölbey Irén/

Bakajsza András

Ölbey Irén

(Döge, 1902. december 27.– Döge, 1987. április 23.) író, költő, műfordító, tanítónő.

Kilencgyermekes család harmadik tagjaként született. Apja Ölbey Béla református főjegyző, anyja Pál Irén Jolán, Pál Lajos királyhelmeci ügyvéd lánya. Gyermekkorát Dögén és Királyhelmecen töltötte. 1916-ban a debreceni Svetits Intézetben folytatta tanulmányait. 1921-ben a debreceni tanítónőképzőben végzett, majd házi tanítóként dolgozott Ászáron és Pusztavacson egy intéző családjánál. 1923-ban tanítónői kinevezést kapott a nyírségi Napkoron, ahol öt évig maradt. Írásait az Élet című katolikus folyóirat jelentette meg. 1929-ben a Magyar Vasárnap (Falusi esték) szépirodalmi és társadalmi folyóirat fölfedezte verseit és még ugyanebben az évben az Új Idők szépirodalmi hetilap megjelentette Tégla és Szél című versét. A lapot kiadó Singer és Wolfner Irodalmi Intézet 1944-es megszűnéséig számos művét közölte, beleértve első verses könyvét, a Senki szigetét. Ezt követően alkotói pályája az Új Időkhöz kötődött elsődlegesen, egészen 1944. évi megszűnéséig, 1935-ben a pestszenterzsébeti Apponyi utcai állami elemi iskolába kerül. Ekkoriban sorra jelentek meg meséi, meseregényei.

 

 
SZÉPÍRÓINK DR. BÉRESÉRT ÉS CSEPPJEIÉRT

Dr Béres József 90.éves emlékünnepség

Dr Béres Józsefnek e kép jelképezte a Tiszát (Fényeslitkei Tiszapart).

E kép Dr. Béres Józsefnek adományozta (Sipos Attila a kép alkotója)

 
SZÜLŐFÖLDEM FÉNYESLITKE KÖNYV

 
SZÜLŐFÖLDEM FÉNYESLITKE IRÁSOK
 
ZARÁNDOKIDŐ

Kötetbemutató a Bessenyei Társaság évzáró társas összejövetelén

Hagyományos, vendéglátással egybekötött évzáró társas összejövetelt tart a Bessenyei Társaság december 12-én  16.30 órától. A találkozón Bakajsza András is bemutatja Zarándokidő című kötetét. 

 

 
MÁRIAPÓCS KÉPRIPORT SIPOS ATTILA

 
A SZÓ IZE

Bakajsza András könyvbemutató

Bakajsza András irodalmár A szó íze című esszés- és tanulmánykötetével ismerkedhetnek meg, akik október 13-án, szerdán ellátogatnak a tuzséri könyvtárba. A 17 órakor kezdődő eseményen Marczinkó István, a Béres József TIT Egyesület elnöke köszönti a közönséget és mutatja be a könyvet

 
A SZÓ IZE
 
OLDAL LÁTOGATÓK FÖLDGÖMBBEL
 
CZÓBEL MILKA

 
VERSEK VARÁZS,HARANGOK SZÓLÁSA

 
VALLOMÁSOK A TISZÁRÓL

Élménybeszámoló a Tiszáról

A rendezvény meghívott vendégei között jelen volt Bodnár István költő, író, újságíró; Bakajsza András irodalomtörténész és Balogh Géza író, újságíró is, akik szívesen osztották meg a hallgatósággal azokat a legkedvesebb élményeiket, amelyek a Tiszához fűződnek. A közös éneklést – amelyben a Nyíregyházi Hölgykoszorú tagjai is közreműködtek – Ignácz Lászlóné terelte mederbe. A sok szép dal mellett különféle verses és prózai művek is elhangoztak még a folyóról, ezeket Illyés Péter előadóművész szólaltatta meg.A rendezvényt egy kellemes hajóút zárta, melynek során a Jándi-szigetet is megtekinthették a jelenlévők.

Hálával és köszönettel adóztak a lehetőségért, hiszen nincs annál nagyobb élmény, amikor a víz tetején ringatózva tapasztalható meg, mi mindent is súg a Tisza a rajta utazók fülébe. – KM/Nádasi Zoltán –

 

 
BESSENYEI ALMANACH

A Bessenyei Almanach 2016 szerzői

Bakajsza András tanár

Dr. Bánszki István irodalomtörténész, alapító elnök

Belinszky Etelka tanár

Bodnár István újságíró, költő

Czimbula Novák Ibolya szervezési és ellenőrzési vezető, költő

Dr. Csermely Tibor tanár, közíró

Dr. Dolinay Tamás főorvos, közíró

Fehér József, a Kazinczy Társaság elnöke

Kertész Tünde Fruzsina történész

Komiszár Dénes történész

Kujbusné dr. Mecsei Éva PhD levéltárigazgató

Dr. Kührner Éva PhD főkönyvtáros, főiskolai docens

Dr. Sallai József főiskolai docens

Dr. Sonnevend Pét er PhD főiskolai tanár, könyvtárigazgató

Dr. Ulrich Attila PhD történész, alpolgármester

Vengrinyák János költő

 

Ajánlás

A Bessenyei Almanach 2016-os kötetét tartja kezében az olvasó.

Az elmúlt év a hagyományok ápolása mellett a megújulás jegyében is telt, hiszen a tagság új elnökséget választott. Az új elnökség tagjai között vannak tapasztalt, régi bessenyeisek, és képviselteti magát az újabb generáció is. Az elnökség szándéka továbbra is a Bessenyei-hagyományok ápolása, valamint a megyében élő, irodalommal és tudományokkal foglalkozó személyek munkásságának a megismertetése. Emellett igyekszünk jó kapcsolatokat ápolni a város és megye hasonló profilú civil szervezeteivel. Így sor került már közös rendezvényre a Kodály Társasággal a Koronában és a Keresztény Értelmiségiek Szövetségével a

Hittudományi Főiskolán.

Az elmúlt év társasági programjait, egyéb eseményeit a régi és új elnökség közösen szervezte. Ezek keretében számos irodalmi és történelmi tárgyú előadás hangzott el. Megismerhettük Rákos Sándor öregkori költészetét, hallhattunk Bessenyei és Kazinczy kapcsolatáról, a szabadkőműves Popini Albertről, és bepillanthattunk a Belohorszky család életébe. Megemlékeztünk az 1956-os forradalom 60. évfordulójáról, és hallgattunk előadást az első világháború centenáriuma alkalmából. A tagtársaink nevével fémjelzett,

Tiszaszentmárton község történetét feldolgozó kötetet és a Szent Márton-emlékév alkalmából kiadott emlékező füzetet kötetbemutatókon ismerhettük meg. Nagy sikerrel mutatkozott be a Társaságunk kiadásában megjelent Nemesi és Polgári Füzetek első száma, mely genealógiai kutatásoknak teremtett fórumot.

Reméljük, az elsőt hamarosan újabb kötet követi. Örömmel emlékeztünk a Kodály Társasággal közösen egy 90 évvel ezelőtti évfordulóra, az 1926. novemberi Kodály-estre, melynek szervezője akkor a Bessenyei Kör volt.

A 2016 folyamán elhangzott előadások többségének szövege szerkesztett formában olvasható a kötetben. Ezek mellett azonban most is lehetőséget adunk tagjaink számára irodalmi munkásságuk bemutatására s a jeles eseményeken elhangzott beszédek szövegének közzétételére. Almanachunk egy új rovattal bővül. A

„Hírek” rovatban tudósítunk azokról az eseményekről, melyek az év során Társaságunkban és Társaságunk tagjaival történtek.

Jó szívvel ajánljuk kötetünket mindazoknak, akik követni szeretnék e nagy múltú társaság életének eseményeit, és érdeklődnek Nyíregyháza és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye irodalma, helytörténete iránt, és szívesen ápolják névadónk, Bessenyei György kultuszát.

 

Kührner Éva

elnök

 

 
LEGKEDVESEBB FOLYÓNK- A TISZA- VERSEKBEN- KÉPEKBEN
 
3D-s képek Fényeslitkéről

 
KATÓLIKUS TEMPLOM BELSŐ PANORÁMA MONTÁZS

 
Szülőföldem Fényeslitke könyv képanyaga
 
KÖLTŐ A SEBZETT VILÁGBAN

Bakajsza András

Költő a sebzett világban

Arcképvázlat Tóth Krisztina portréjához

Végig én legyek ő.

Legyen a vers nyitott szem,

vízzel telő tüdő.

(Lék)

 

Tiszabezdéden, ebben az Árpád-kori, felső-szabolcsi faluban, akár a helységjelző táblákon is föltüntethetnék: Itt a Költészet Napja ünnepnap. Az itteniek nemcsak olvasni, hanem hallani és mondani is szeretik a verset. Lehetőleg könyv nélkül és

együtt, a Költészet Napja tájt a Faluház kerti színpadán – a verskedvelő polgármester társaságában. Máskor, telente sűrvebben, tágas könyvtárukban, amikor megint a szépirodalomé a fő szerep, hogy utat lelne a lélek a megértéshez, a megbocsátáshoz és a szeretethez.

 

A Felső-Tisza-vidéki Bezdéden másodjára köszönthettük a mai magyar költészet reprezentáns képviselőjét, a szép magyar beszédű s nagyszerű versmondó Tóth Krisztinát. E sorok íróját (irodalmi összejövetelek olykori előadóját) érte a váratlan

megtiszteltetés: gombolyítaná a beszélgetés fonalát, a beszélgetés fonalát mesterien sodró-pörgető lírikus-és prózaíróval. Ez a szabadtéri színpados dialógus maga volt a Föladat, a gordiuszi csomó. Miként tudom kibogozni költészetének művészi egésszé szőtt szálait? Eleddig figyelmetlen voltam és bizonyára provinciális; keveset tudtam az ezredvég s az új ezredelő nagytehetségű s mindig nagy várakozást keltő írástudójáról.

 

Valamit a legkisebbeknek szóló s gyerekkörökben kapós verseiről. Aztán egy episztolára leltem Fazekas István (volt kisvárdai tanítványom) Bennem csillagok égnek c. verskötetében. A Levél Tóth Krisztinának fölidézi költői indulásukat, Kriszta szép

sikerét a Sárvári Diákírók és Diákköltők pályázatán. S elismeréssel szól – klasszikusoknak kijáró időmértékben – élvonalba érkezéséről: „Szép szavaidban fényes arany van,/ hárfád életet ad…”

Nos, körülvettem magam Tóth Krisztina-verseskönyvekkel, az 1989-es Őszi kabátlobogástól a 2016-os évjáratú Világadapterig. Csakhogy a Tóth Krisztina-művek föladják a leckét. Erős értelmi-érzelmi töltésükkel megindítanak / megrendítenek, fölráznak, nyugtalanítanak; szembenézésre, végül pedig önmagunk változtatására késztetnek.

Így hát mondani kell, továbbadni őket, hogy a jelenkori költészet távolában élők is találkozzanak velük újra és újra, s kedvet kapjanak egy-egy ismertető böngészéséhez.

 

Mondanivalómhoz mottót a legutóbbi, a Világadapter című kötetből választottam: a Lék záró szakaszát. A lírai alany, a költői én föltétlen, teljes és mindvégigleni azonosulása a személyes névmással szólított verssel, a Mindvégig Arany Jánosát asszociálhatja egy pillanatra: „Tárgy künn, s te magadban-/ És érzelem az van….”. Vagy Orbán Ottót, a kíméletlen kór szorításában írói és emberi tartását őrző költőt. „Verseim szédüléstől szédülésig imbolyogva költöm.” Semmi nem ment föl a halálig tartó munkavégzés kötelessége alól. A versre figyelők s a verskedvelők táborának, körének megcsappanása sem.

 

Sokat változott persze, különösen az ezredév s az új évezred óta költő és költői szerep/hivatás/küldetés. A három „T”-t (támogatott, tűrt, tiltott) fölvonultató kádári-Aczél György-i irodalompolitika múltán egyszerre vége szakadt a szájzárlatos

időknek. Fölszabadult a szó, az irodalom másmilyen kihívásokkal találta szemben magát. Emberformáló varázsa révén önmagunk és világunk jobb megértésébennyújt segítséget, míg eszméltető hatásánál fogva a rádöbbenő, fölismerő, készségünket csiszolja. Egy-egy koponyánkba hatoló meglátás évek, évtizedek múlva is átvillámlik rajtunk súlyával, s igazságával. Szabó Lőrincé pl., a Te meg a világ: „Ha fáj is, értsd meg: a világ nemcsak terád hasonlít.” A Világadapter verskötetcím égkék alapszínű borítón egy könnyed, kecses vitorlázógép alatt olvasható messze kéklő, hófödte hegycsúcsok fölött. A hátsó könyvfedőn rejtélyes verssorok: a Dal a titkos életről, négy kétsoros a tizenkettőből, középről kiragadva: Titkos életem állomás, amelyen a vonat átrobog,/ csönd lesz és vaksötét, amire tízig számolok… Belül a költőnő arcképe

mosolyosan, mintha Madách világdrámájából hozná elő Éva melengető szavait: „E földre csak mosolyom hoz gyönyört, mely napsugár gyanánt száll egy-egy arcra.”Szemben vele két bekezdésnyi fülszöveg, amiből az első mondatot idézem csak:

„A Világadapter megjelenése ünnep.” Maga a hatvanhárom soros alkotás s főként a Hosszúalvó ciklus drámai módon jelzi, kiáltani szeretné olykor a belső, külső, itthoni és nagyvilágbeli kataklizmákat, a gyógyíthatatlan vagy nehezen gyógyuló sebesüléseket.

 

A „közérzeti” költő ars poeticái a személyes tanúságtételt hangsúlyozzák a fölismert, föltárt (sors)csapások, föld- és lélekrengések hatásos művészi megformálásban.

Első verseskönyve Őszi kabátlobogás (1989) alkotási módszerét körvonalazza: Menj,érj hozzá a részletekhez. /Vad közelségből nézd meg őket… Meztelen bőr, ezerszeres nagyítás… – olvashatjuk a Zenélődobozban. Keret vagyok./ megőrzök, átfogok… – mondja a Porhó(2001) Sajnálom c. versében. Mire képes a szó művészete?: …nyitott szemmel a mélyben… írnok többezer évet/lakni egy mozdulatban/ beírni a sötétet… – íme, a magára rótt föladat.

(Síró ponyva, Agyagfutár, 2004). S már előbb, a Porhó-kötetben egyből élesre fent kérdést szegez önmagának: Harminckettő hogy telhetett?/ Hogy múltak el a napok, hetek?/Letelt,/s hitelt// nemigen ad már a jelen. A játékosan komoly József Attila-i versformában otthonos költőnő számot tart lelkiismeretének színe előtt, s csak magában keresi az

okot: miért nem tett többet a kötelességénél? Kamatoztatta-e kapott s szerzett talentumait, jól sáfárkodott-e az út feléhez közelítő idejével? ... mire volt jó/harminckét éven át e porhó…így fog eltelni, élni ez? A „Mi dolgunk a világon?”-kérdést tovább feszegeti, nem ad fölmentést magának.

 

A Futrinka utca (Magas labda, 2009) tovább játékosítja ugyanezt a formát, ám az elégedetlenség átüt a pergő sorokon, sorvégi összecsengéseken s a szándékolt kancsal rímeken: … halál/ha lel// utat is hozzánk, nem vagyunk/futó fonál csak, filc, magunk/helyett.

 

A világon mindenütt nem lehetünk otthon, de „valahol” igen, Ábelként pl. a Hargitán. Tóth Krisztina föltételezésével számolnunk kell: ha nem lesz léte otthona …, megóvja- e a még megvirágzó szerelem, az egymásban bízó barátság, a verseitől sokat várók nemzedéke? Megérintve az idő múlásától s az elmúlástól, változatlanul magasra üti a labdát, miközben a legfontosabb életmozzanatokra figyel, az emberközi viszonyokra s szakadásukra, a fájdalom arcaira, esendőségünkre, tudván, hogy van egy öböl a szívben. ( A létkérdéseket fölvető Rilke „érzelmi majorság”-nak nevezi.) Erre építve tovább kell vinni Pilinszky Intelem c. költői hitvallását: „Ne a lélekzetvételt. A zihálást.”

 

A szenvedés árkait mondja el a nyelv, a mi mindennapi kenyerünk. S örömeinket, játékosságunkat, mint művészetterápia.

Tóth Krisztina 1989-cel kezdődő költői pályájának első két évtizede komoly számadási előkészületként értékelendő. Ötven felé haladtában fölerősödik benne az ötven éves, számadás-végző Kosztolányi írói magatartása. A Nyugat klasszikusa – meghatározva középiskolás éveit – mesterévé vált a nagy számadásban is. Hogyan őrizhetjük meg lelkünk és gerincünk egyenességét? „… nézz szét,/szemedben éles fény legyen a részvét… Mi lenne a világ nélkülünk?”

 

A többnyire a hétköznapok részleteiből kiinduló s időközben mesterré vált tanítvány szinte észrevétlen emeli föl alkotásait egyetemes emberi szintre, a te is érintett vagy, a veled is megeshet fölismerés, vagyis a végül is ezt üzenem szintjére. Legyen a vers nyitott szem. Hadd zúduljon bele váratlanul a sötét látvány: a tengerbe dőlt olaj, a tizenhét tonna sűrű haj, ahogyan az eddigi utolsó kötet utolsó ciklusának záró verse, a Hosszúalvó megörökítette.

 

Lék. A dolgok közepébe azonnal belehasít ez a három betű (minden előkészítés nélkül), in medias res a fölütés is: Fekete víz szülötte, süket álom./ Lassan ússzon feléd:/ felbillent tankhajó az óceánon. (A Mexikói-öbölbeli katasztrófát a Hosszúalvó is érintette.)

 

Az emberi hajjal végzett összegyűjtési kísérlet a második világháborús halállágerek hajhegyeit rögvest asszociálja. Az elhivatott költő az eljövendőkért is felelős, egészen Hosszúalvóvá válásáig. A világkereskedelem vámszedői nem élik át azt, amit a nyelv művésze, ők óvakodnak az azonosulástól: Legyen a vers lék,/a füstként szivárgó olaj,/ a feszes, mozdulatlan ég. Hol a segítség? A költői szó és kép éppen lényeglátásánál fogva képes fölrázni a dermedt közönybe süppedteket.

Tanúságtevés és vészjelzés: Legyen … felcsapó,/távolodó sirály… Legyenek szürke fák is,/ ha a vers azt akarja. Mintha az Apokalipszist lapoznánk vagy Pilinszky Apokrifjét. „…a dal szüli énekesét” – Babits paradoxona szerint. A XXI. századi lírai műnem nyelvi-képi eszközökkel, alakzatokkal, stíluselemekkel adjon hangot az elhallgatásnak, az alig-mondhatónak, s mindenkor a szótalan szenvedésnek. Legyen, legyen, legyen…, a költői teremtést visszhangozzák a rövid, tömör sorok.

 

Legyen vízzel telő tüdő. Légszomj, lemerülés, halálfélelem. Telten zengő, bravúros (több szóra s négy szótagra kiterjedő) rímek erősítik a hanghatást: ébredésben-mélybe mégsem; semmi nyom, jel-helikopter.

 

Két „rokonvers” veszi közre a Léket, a Felejtő s a már említett Hosszúalvó. Kering a Föld, álmában nem érti meg a végtelent… Tájfunok, erdőtüzek, világűrszennyezés, háborúk… s a végén: halott vizek színén lebegve úszó záptojás. Fölmentés nincs: Hol jártál, Hosszúalvóemlékszel-e tajtékos életedre… Ez a földi lét egyetlen esélyünk; amit rövid

életed radarja látott, el kell mondani. „A század legérzékenyebb embere”, Rilke kérdezi ma is: „Mért vagyunk itt?” S a válasz: „A dolgokat mondd.”

 

Az előző kötet, a Magas labda, nyitó szimfóniája (Hangok folyója) bizonyságot és feladatot fogalmaz meg: van a szavak folyása mentén, kell legyen/egy titkos hely… aminek neve van, de nincs kimondva.

Metszet a világból a vers, s ebben a metszetben rés nyílik a világra. Ha pedig egy versegészből „csak” bizonyos részeket/ pontokat emel át saját alkotásába, újraalkotásába a költő, akkor különös átirat keletkezik, s ebből nyílik rés a klasszikus

vagy kortárs magyar költészet csúcsaira és a változat alkotójára. Ha taníthatnék még magyartanárként, követném Tóth Krisztina kettős haszonnal járó módszerét: előbb a mai művet venném elő, utána a már kanonizáltat, a történelmünkbe és/vagy irodalomtörténetünkbe beivódott s velünk élő remekművet.

 

A Síró ponyvából a Varázsolást és a Készenléti dalt ragadom ki mint a nagy nyugatosokhoz méltó költeményt. Babits Balázsolása, amiből három sorocskát épített Varázsolásába mesteri tanítványa, mindig megrendíti az élettel, halállal számot vető olvasói nemzedékeket. Beteglátogatás a témája a Simon Balázsnak emlékül írt versének. A végére érve megérti vagy legalábbis elfogadja a halandó ember a másíthatatlan törvényt: a tavasz is hozhat különőszt; mikor előtűnik a lomb mögötti váz, s visszavett mindent a volt időövé itt minden. Érted is szól a harang. (Hozzáolvasható a Babits a betegágyon Rónay György-vers.)

 

Hogyan hangozna ma Kosztolányi Boldog, szomorú dala? Pontosabban: miként írja át a gyorsan változó világ? Vegyük elő Tóth Krisztina Készenléti dalát! Miért bomlik meg öröm és bánat aránya? 28 sor ott, 28 sor itt. Az elégiára hajló Várady Szabolcsnak ajánlott dialógusmű indítása replikázik szinte a „van”-okat soroló Kosztolányival: Van már elegem, korom is van/hozzá… Az elegem fölveszi az „Elegem van” jelentését a csömör gyors jelzéseként. A van-nincs a második tagmondatban gondolati-mélységűvé sűrűsödik: Hogy átgondoljam, ott hogy is van/ahol már nincs. A szójáték, rímjáték

halálosan komoly: az emnulláson… eltűnődtem az elmúláson…

 

Három szereplőjű drámai verssel van dolgunk: Kosztolányi után Várady Szabolcs is „hőse” ennek a további parafrázisra való versnek. Hozzá közvetlenül fordul a Készenléti dal szerzője: mi lesz akkor… ha a kamrába nyit az aggkor… Ez új motívum. Épen marad s megvéd-e a szerelem celofánja? Mi tartja meg az életünket? Költőnek plusz egy élni oka is van: mint a gyümölcsnek, be kell érned majd az Őszikékkel. „A rímszálak elkötésé”- vel (Várady Szabolcsé ez a szókép) nem szabad sietni.

 

Negyven soros mindkét mű: az időkülönbség nyolcvan év. A világ veszélyesebb, sérülékenyebb és sebesültebb lett.

A Magas labda kötet tovább viszi irodalmi hagyományaink újraértelmezését. Itt most csupán a Halotti beszédhez, legelső szövegemlékműhöz kapcsolódó Vogymuc című versét említem: egy ISA [= bizony] rendszámú autó áll/ a ház előtt…

A Világadapter kiszolgáltatottságunkat s a lehetséges védekezési módot állítja középpontba: A világ közben áramlik észrevétlen,/ át a testen, bármikor zárlatot,/ túlfeszültséget keltve, nem beszélve/ingadozásáról, hevülésről… De: tudja/bármikor bármikor konvertálni a világot

 

Tempus fugit, mondja a latin, az idő szalad. Az ötvenedik év küszöbére érve arra is megérett a rendkívüli érzékenységű költőnő, hogy meglássa „a sápadt időt” (Csokonaié a metafora). Futamidő – ez a címe első ciklusának. Találkozáskor kérdéssel hozakodunk elő: Hogy vagytok? S villan cinkosan rád egy-egy pillanatra/barátaid arcából a halál.

Itt a megállapítás ideje: Háromnegyed. A negyedik negyed jöttekor belénk hasít közös sorsunk: Ropog a hó, sár meg hamu a testünk… Nem várt jelek, meghökkentő jelenések intenek: a korosztály behajózása megkezdődött. Magányosodik az ember, felsóhajt a vers: Jaj, régi telek, hová lettetek? A Memóriakártya ezt a tompa fájdalmat érezteti, egy kis

vigaszt hozva elő: de bennünk mentve minden emlék

 

Költő a sebzett világban – írtam dolgozatom címéül. Tóth Krisztina majd’ csak három évtizedes költői-írói pályáján emberi reménységünk szerint messze még a betakarítás ideje, a számvetést-számadást pedig rendre elvégzi. Számára hangokból szőtt

háló a világ… A látvány mélyén mindig ott a vers. A tanítvány, a nagymúltú s nem méltatlan jelenű magyar költészet tanítványa azonos című versét ízlelve, meg-megállunk hitvalló sorainál. S ha tovább időzünk a költészet értelmét megnevező ars poeticájánál, mégiscsak megerősödünk ingatag hitünkben:… minden szó hangjegy, és a vers / létünk dalához néma partitura melyen – ha jól olvassuk, mondjuk – fölhangzik valamennyi szólam.

 

Mit kívánjunk Tóth Krisztinának az eljövendőkre? A költészetét kedvelőktől nem telhet több a Kalevala két szép, páros rímű soránál: „Ívedet gyönyörűn fusd be, / Estve az örömbe juss be.”

 

 
NAPTÁR
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
SZÁMLÁLÓ
Indulás: 2021-11-19
 
EGÉSZ OLDAL FORDITÓ+NÉVNAPTÁR
 

 
BAKAJSZA ANDRÁS TÖRTÉNETE

Bakajsza András magyar-történelem szakos tanár, irodalmár.

Pályarajz

Fényeslitkén születtem 1943-ban, Néhány évet leszámítva ez a felső-Tisza-vidéki falu a lakóhelyem.

Középfokú tanulmányaimat a kisvárdai Bessenyei György Gimnáziumban,

a felsőfokút a debreceni Kossuth Lajos Tudomány-egyetem magyar-történelem szakán végeztem.

Tanítottam a Mándoki, majd a kisvárdai Bessenyei Gimnáziumban,

valamint a Szent László Egyházi Középiskolában.

Magyar-történelem szakot harmincnyolc esztendeig tanítottam, nyugállományba 2005-ben kerültem.

Írásaim 1990 óta jelennek meg, jórészt a Kelet-Ma-gyarországban, a Pedagógiai Műhelyben, a Partium, a Szabolcs-Szatmár-Beregi Szemlében, római és görög-katolikus, református vallási kiadványokban, újságokban stb.

Az ezredfordulón könyvben is, Versek varázsa, haran-gok szólása címen, ajánlót dr. Bitskey István irodalom-professzor írt hozzá,

2003-ban félszáz oldalas tanulmányom látott napvilá-got a Szépíróink dr. Béresért és cseppjeiért, Csoóri Sándor ajánlásával.

2010-ben „ezüst-kék végtelen” Ölbey Irén költészete c. monográfiám dr. Antal Attila főiskolai tanár előszavá-val.

Három év múlva a Szülőfalum Fényeslitke falumonog-ráfia Mártha Mihály Tibor előszavával, Néző István és dr. Szilágyi László lektorálásával.

A Rákos Sándor Nyírsége szöveggyűjtemény két kísérő tanulmánnyal a 2016. év termése, Szentföldi utamat örökítette meg a Zarándokidő anno Domini 2019, amihez Fazekas István költő, drámaköltő, műfordító írt ajánlást. 

2021-ben pedig a félszáz verselemzést tartalmazó A szó íze esszé és tanulmánykötetem dr. Nagy Éva docens lektorálásban és Hitvallás-lélektár című bevezetésével. A kiadási költségeket a Fényeslitkén épülő East-West Intermodális Logisztikai Zrt. fedezte. Köszönet érte és mindegyik támogatómnak.

Te Deum laudemas, Téged Isten dicsérünk…hálaadó himnusz szólal meg bennem, hogy eddig még nem vallottam szégyent, mert teljesült a vágyam, amit Arany János az Epilógus-ban úgy fogalmazott meg „Munkás, vidám öregséget/Hol mit kezdtem, abban véget…”

A vidámság ugyan gyérül, meg-megfogyatkozik ősz és tavasz között, esteledőben, a versek varázsa azonban tovább kísér és vigasztalást nyújt.

Hasznos elmélyülést minden kedves ismeret és ismeretlen olvasómnak!

Fényeslitke, 2021. december 2.

 
2009. MAGYAR NYELV ÉVE. KÉPRIPORT.

 
DR. BALÁZS GÉZA ÉS MINYA KÁROLY KETTESNYELVÜNK, KISVÁRDA

Kettesnyelvünk

Megjelent Minya Károllyal közös könyvünk: a Kettesnyelvünk, a Magyar Nemzet Magazinban évek óta közölt anyagainkból 100 válogatott írás. Hogy miért a cím, elárulja az első fejezet. Valamikor 1986-ban kezdődött, amikor Rácz Endre megkért, hogy írjak az Anyanyelvünk rovat számára. Engem is meglepett, hogy az idők folyamán mennyi írás gyűlt össze (holott elvileg havonta csak egyszer szerepelek). Az is meglepett, hogy az írások többnyire mennyire frissek maradtak: szitu, mizu, kütyü, shuszter shop, ismizés, mutyi, dubajozás, celeb, tojáséj… Neologizmusok, pragmatikai és esztétikai kérdések, nyelvtörténeti és grammatikai magyarázatok… Bemutattuk az első nyelvésztáborban, Sátoraljaújhelyen, a Kazinczy Múzeumban. Pusztay János ezt küldte fülszövegnek: “Az anyanyelv akár a csiszolatlan gyémánt, amelyben benne rejlik a csodálatos, egyedi ékszer, de az értéktelen kő is. Rajtunk áll, mi lesz belőle”.

 

 
DR. BALÁZS GÉZA – TISZAKÖNYÖK EGYESÜLET VENDÉGE

 
TISZAKÖNYÖK TÜKRE

 
SÓSTÓI MÚZEUMFALU

 
TÁRSOLDALAK LINKJEI
 
KEDVES LINKJEIM
 
XVI. TAVASZI TÁRLAT ( EKKM. )

 
BARÁTI TALÁLKOZÓK

Találkoztam viszont a Tisza-szerelmeseivel is, akik a jó levegőért, az érintetlen természetért, az evezés, homokpadokon heverés, az úszás gyönyörűségéért jönnek a Tisza-túrára. Akik persze megkóstolják a szatmárit, fölhajtanak egy-egy hosszúlépést, de valójában a természettel, a történelmi és irodalmi emlékekkel, a túratársakkal ismerkedni, vagy egyszerűen csak beszélgetni, esetleg hallgatni, elmerengni jönnek. Ők az igazi turisták, akik szeretnék megőrizni a Tisza szépségét. Ők hozzák el gyermekeiket is. Már sok embert csábítottam a Tiszához, jövőre még többen leszünk. Tehát jövőre a Túr-túrával tetézett Tisza-túra vár ránk, amely biztosan nem lesz tortúra! Legföljebb: bortúra.

 

Balázs Géza


2014. március 1-én meglepetés születésnapi eseményen vettünk részt Bernáth Józsefné születésnapi összejövetelén gyermekei szervezésében.

 
MÉDIA MEGJELENÉS ( BAKAJSZA ANDRÁS)
 
A NYELVMŰVELŐK ÍRÁSAI HATÁRTALANÚL
 
MÉDIA LINKEK BAKAJSZA ANDRÁS
 
BAKAJSZA A/ MÉDIA CIKKEI
 
MAGYAR NYELV ÉVE 2009 KIADVÁNY (A3—48 OLDAL)
 
ÍRÓK- KÖLTŐK SZEIFRIED ZOLTÁN GRAFIKÁI 2009.

 
MAGYAR NYELV ÉVE

 
TISZAI MONTÁZSOK

 
DR. VITÉZ BÉRES JÓZSEF TEMETÉSE

 
A NYELVMŰVELŐK ÍRÁSAI
 
IRÁSOK- CIKKEK
 
EKKM ELSŐ KISVÁRDAI KÉPZŐMŰVÉSZETI MŰHELY

 
IDŐJÁRÁS
Felhőkép Hőtérkép Széltérkép
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!